Począwszy od wstępnych badań, poprzez produkcję, zapewnienie jakości i procesy recyklingu, młyny laboratoryjne RETSCH mają kluczowe znaczenie na każdym etapie produkcji akumulatora. Młyny kulowe odgrywają kluczową rolę w badaniach i rozwoju akumulatorów, odgrywając znaczącą rolę w tworzeniu innowacyjnych technologii materiałów akumulatorowych.
Fabryki baterii, zakłady recyklingu i laboratoria testowe polegają na młynach RETSCH do homogenizacji komponentów baterii i materiałów akumulatorowych, przygotowując je do kompleksowej analizy jakości. RETSCH oferuje szereg rozwiązań obejmujących wstępne kruszenie, dokładne mielenie, podział próbki i analizę wielkości cząstek poprzez przesiewanie.
Wielkość cząstek i rozkład wielkości cząstek materiałów aktywnych definiują ogólną wydajność baterii, taką jak pojemność, gęstość mocy, szybkość, gęstość energii, stabilność cyklu życia i bezpieczeństwo. Młyny do próbek firmy RETSCH są wykorzystywane do redukcji wielkości cząstek surowców takich jak nikiel, mangan, kobalt, materiały zawierające lit lub grafit lub do deaglomeracji aktywnych materiałów elektrodowych.
Redukcja wielkości cząstek krzemu
Objętościowy rozkład wielkości cząstek próbki pierwotnej oraz po 60 minutach mielenia w wysokoenergetycznym młynie kulowym Emax i młynie miksującym MM 500 nano.
Redukcja wielkości cząstek LPS w kontrolowanej atmosferze i temperaturze
Stały elektrolit siarczkowy (LPS) wraz z kilkoma kulkami w 125 ml zakręcanym naczyniu młyna MM 500 control, otwartym w komorze rękawicowej.
Produkcja baterii obejmuje szeroki zakres procesów mieszania i powlekania. Do mieszania zwykle stosuje się różne urządzenia, takie jak mieszadła i miksery wirowe; odpowiednie są też młyny kulowe, szczególnie w warunkach badawczych. Ciągły ruch próbki materiału w młynie kulowym, niezależnie od poziomu energii wejściowej lub obecności kulek, prowadzi do doskonałych wyników mieszania i powlekania.
Młyny kulowe nadają się zarówno do mieszania zawiesin na mokro, jak i materiałów sypkich na sucho. Przykładem procesu mieszania na sucho jest produkcja aktywnych materiałów katodowych, wymagająca precyzyjnego stechiometrycznego mieszania suchych składników. Procesy mieszania na mokro, takie jak produkcja zawiesiny elektrod, obejmują badanie czynników takich jak skład materiału, intensywność mieszania, zmiany temperatury, zmiany lepkości i sekwencję dodawania chemikaliów do zawiesiny.
Młyny miksujące RETSCH oferują pełną kontrolę nad parametrami takimi jak pobór energii, czas i temperatura. Dodatkowo zapewniają wybór materiałów i rozmiarów naczyń, możliwość pracy w warunkach obojętnych oraz możliwość jednoczesnej obsługi wielu próbek.
Proces powlekania w młynie kulowym opiera się na dwóch podstawowych zasadach: uzyskaniu jednorodnej mieszaniny dwóch materiałów i mechanicznym powlekaniu cząstek. Osiąga się to poprzez generowanie efektów uderzenia, które ułatwiają przywieranie materiału powlekającego do powierzchni cząstek.
Zarówno mokre, jak i suche metody powlekania są stosowane w celu poprawy wydajności elektrod akumulatorowych. Na przykład, w bateriach litowo-jonowych, cząsteczki krzemu mogą zostać pokryte powłoką polimerową w celu zwiększenia stabilności cyklicznej lub cząsteczki LNMO mogą zostać pokryte warstwą ceramiczną w celu zwiększenia szybkości ładowania. W przypadku baterii cynkowo-powietrznych, cząsteczki anody są powlekane szkłem berylowym w celu poprawy możliwości ładowania.
Młyny kulowe RETSCH wyróżniają się na tle innych technologii powlekania, zapewniając proste, ekonomiczne i łatwo skalowalne rozwiązanie.
Synteza mechanochemiczna stała się szczególnie popularna w dziedzinie technologii akumulatorów, gdzie jest wykorzystywana do produkcji innowacyjnych elektrolitów, izolatorów lub kompozytów wielofazowych o wysokiej czystości lub do optymalizacji ich mikrostruktury. Przykładem może być synteza nowych elektrolitów stałych w procesie bezrozpuszczalnikowym lub poprawa ich wydajności i stabilności. Innym zastosowaniem są przyjazne dla środowiska reakcje recyklingu, takie jak mechanochemiczna redukcja materiału katodowego stosowanego w bateriach litowo-jonowych. Wszystkie typy młynów kulowych nadają się do syntezy mechanicznej. Stosowane substancje chemiczne są zazwyczaj wrażliwe na działanie powietrza i drogie, dlatego korzystne jest przetwarzanie wsadowe w naczyniach z małymi komorami - takich, jakie są dostępne w młynach RETSCH Mixer Mills.
Kontrola procesu za pomocą GrindControl
Monitorowanie temperatury i ciśnienia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju materiałów akumulatorowych w zakresie zapewnienia optymalnych warunków dla utrzymania integralności materiału. Parametry te wpływają na właściwości fizyczne i chemiczne materiałów i bezpośrednio wpływają na ich wydajność. Dokładna kontrola tych warunków jest niezbędna do osiągnięcia spójnych wyników i umożliwienia skutecznego skalowania procesów produkcyjnych. Dostępne są specjalne pokrywy do pomiaru temperatury i ciśnienia wewnątrz komory.
Spektroskopia RAMAN z użyciem młynów miksujących
Młyny miksujące są szczególnie dobrze przystosowane do spektroskopii RAMAN in-situ, umożliwiając szczegółowe badanie kinetyki reakcji mechanochemicznych. MM 400 jest wyposażony w zdejmowaną płytę dolną, która ma dwa otwory, przez które spektrometr RAMAN jest skierowany w stronę dna przezroczystych naczyń mielących PMMA. Młyn oferuje czas pracy do 99 godzin.
Praca w atmosferze obojętnej
Typowym procesem obsługi materiałów wrażliwych na atmosferę jest napełnianie i otwieranie naczyń w komorze rękawicowej. Pokrywy z zaworami mogą być również używane do kontrolowania lub zmiany atmosfery w zamkniętym naczyniu. Możliwe jest również umieszczenie kompletnego planetarnego młyna kulowego w komorze rękawicowej.
Odwiedź naszą stronę poświęconą mechanochemii, aby dowiedzieć się więcej o zastosowaniach mechanochemicznych młynów kulowych RETSCH.
W procesie recyklingu, rozdrabnianie kompletnych lub zdemontowanych baterii jest jednym z pierwszych kroków. W procesach badawczych mających na celu opracowanie nowych dróg recyklingu, rozdrabnianie na małą skalę odbywa się przy użyciu młynów tnących RETSCH.
Zarówno w projektach badawczych, jak i ugruntowanych operacjach recyklingu na dużą skalę, analiza składu chemicznego materiałów pochodzących z recyklingu jest niezbędna. Ze względu na niejednorodny charakter tych materiałów, wymagają one obróbki mechanicznej i rozdrobnienia na drobny proszek w celu dokładnej analizy. W szczególności frakcje polimerowe muszą zostać zmielone, aby ułatwić trawienie mikrofalowe i analizę ICP-MS, umożliwiając ilościowe oznaczenie metali resztkowych, takich jak lit, kobalt, nikiel i mangan. Co więcej, na wartość rynkową czarnej frakcji ma wpływ stężenie cennych metali, takich jak lit i kobalt. Aby zapewnić niezawodne przygotowanie próbek, RETSCH oferuje szeroki wybór młynów odpowiednich zarówno do wstępnego kruszenia, jak i drobnego mielenia.
Różne frakcje materiałowe procesu recyklingu, przed i po homogenizacji w celu dalszej analizy mającej na celu określenie czystości i wartości rynkowej.
Zazwyczaj charakterystyka analityczna materiałów wymaga jedynie niewielkiej ilości, od kilku gramów do miligramów. Bez odpowiedniego przygotowania próbki, wyniki analizy będą mało wiarygodne. Aby zapewnić miarodajne wyniki, próbka musi być naprawdę reprezentatywna, co oznacza, że jej skład powinien odzwierciedlać cały materiał wyjściowy. Wymaga to dokładnej mechanicznej homogenizacji w celu wyeliminowania niejednorodności poprzez mielenie i mieszanie przed pobraniem próbki. Ponadto kluczowe znaczenie ma unikanie wprowadzania jakichkolwiek zanieczyszczeń do materiału podczas przygotowywania próbki, ponieważ może to zafałszować wyniki.
Spektroskopia fluorescencji rentgenowskiej (XRF) i dyfrakcja rentgenowska (XRD) to szeroko stosowane techniki analizy w technologii akumulatorów, wykorzystywane w całym cyklu życia akumulatora - od minerałów po aktywne materiały akumulatorowe i produkty degradacji. Metody te mają kluczowe znaczenie dla oceny składu chemicznego i właściwości strukturalnych materiałów, w tym identyfikacji i kwantyfikacji różnych pierwiastków i związków, takich jakzawartość niklu w rudach laterytowychzanieczyszczeń, takich jak żelazo w surowcu krzemowymstopień grafityzacji pozostałości metali szlachetnych we frakcji polimerowej pochodzącej z recyklingu.RETSCH oferuje idealnie dopasowane portfolio produktów do przygotowania próbek do spektroskopii XRF i XRD.
W przypadku spektroskopii XRF próbki zazwyczaj muszą być zmielone do wielkości cząstek <100 µm. Kruszarki szczękowe i dzielniki próbek są używane do wstępnego kruszenia, a następnie drobnego mielenia w młynie kulowym lub dyskowym. Na koniec granulat jest prasowany w celu uzyskania zagęszczonej próbki o wysokim stężeniu pierwiastków i gładkiej powierzchni, zapewniającej optymalną wykrywalność promieniowania rentgenowskiego.
Próbka tlenku manganu przed i po procesie mielenia w PM 100. Do analizy XRF próbka jest sprasowywana do postaci granulatu.
W przypadku XRD wymagana jest łagodniejsza metoda mielenia i jeszcze drobniejsze cząstki, aby zachować strukturę sieci krystalicznej próbki. Młynek XRD-McCrone idealnie nadaje się do tego celu.
Próbka rudy miedzi w stanie pierwotnym (po lewej), wstępnie rozdrobniona w kruszarce szczękowej (w środku) i przygotowana za pomocą XRD-Mill McCrone do analizy struktury molekularnej za pomocą dyfrakcji rentgenowskiej.
Zobacz nasz interaktywny plakat tematyczny z krótkimi filmami na temat przygotowania próbek do XRF/XRD.
Analiza materiałowa anod i katod jest podstawowym elementem kontroli jakości i badań. Zrozumienie składu, struktury i właściwości tych kluczowych komponentów jest niezbędne do optymalizacji wydajności, pojemności i żywotności baterii.
W akumulatorze litowo-jonowym elektroda składa się z powłoki materiału aktywnego (tlenku metalu lub związku na bazie węgla) na kolektorze prądu (aluminium lub miedź). Ze względu na zawartość metalu, rozdrobnienie elektrod stanowi wyzwanie. Podobne mieszaniny proszku elektrodowego i komponentów metalowych występują w procesach recyklingu. Duże próbki można sproszkować za pomocą młyna tnącego. W przypadku drobnego mielenia, opcją może być mielenie kulowe. Należy jednak pamiętać, że młyny kulowe nie kruszą, lecz spłaszczają cząstki metalu. Proszki zawierające cząstki metalu można jednak sproszkować do pewnego stopnia, zwłaszcza w przypadku zastosowania mielenia kriogenicznego.
Polimery stosowane w komponentach baterii mają określone wymagania dotyczące odporności mechanicznej i termicznej; dlatego analiza ich składu chemicznego jest niezbędna do zrozumienia ich ograniczeń i ustalenia właściwego składu. Młyny tnące są używane do wstępnego rozdrabniania makroskopijnych części polimerowych, po którym zwykle następuje proszkowanie w młynie kulowym. W obu przypadkach niezbędne może być mrożenie próbki w ciekłym azocie w celu zwiększenia kruchości i zapewnienia skutecznego rozdrobnienia.
Zestaw CryoKit ułatwia zamrażanie próbek przed mieleniem. Dodatkowo, RETSCH oferuje młyny wyposażone w zintegrowany system chłodzenia, takie jak CryoMill i Mixer Mill MM500. Te laboratoryjne młyny kulowe zostały zaprojektowane specjalnie do mielenia materiałów elastycznych w warunkach kriogenicznych. Podczas tego procesu próbka jest schładzana do ekstremalnie niskich temperatur, podczas gdy młyn aktywnie utrzymuje naczynie mielące w stałej temperaturze -196°C, zapewniając wydajne i efektywne mielenie.
Młyny laboratoryjne RETSCH są doskonałym wyborem do zastosowań badawczych związanych z bateriami oraz do mechanicznego przygotowania próbek przed analizą. Kompleksowe portfolio, obejmujące kruszarki szczękowe, młyny z rotorem, młyny tnące, młyny nożowe, młyny kulowe, ucieraki moździerzowe i urządzenia pomocnicze, oferuje wyjątkową wszechstronność i łatwość użytkowania. Młyny kulowe RETSCH zostały zaprojektowane tak, aby spełniać wymagania badawcze. Można je obsługiwać w komorze rękawicowej i pozwalają na pracę w kontrolowanej atmosferze, z pokrywkami wyposażonymi w zawory i bezpiecznym mechanizmem zamykającym. Aby mieć kontrolę nad temperaturą podczas procesu mielenia, niektóre modele oferują możliwość jej monitorowania. Młyny kulowe mogą być wyposażone w naczynia o różnych rozmiarach i wykonane z różnych materiałów. Firma RETSCH oferuje kompleksowe doradztwo w zakresie wyboru najlepszego sprzętu do konkretnego zastosowania. Aby ułatwić proces wyboru, cechy i mocne strony każdego modelu młyna kulowego zostały zwizualizowane na wykresie. Na poniższych przykładach łatwo zauważyć, że planetarny młyn kulowy PM 300 oferuje korzyści w zakresie mocy, końcowego rozdrobnienia i maksymalnej objętości słoika w porównaniu z młynem mieszającym MM 500, który z kolei oferuje łatwiejszą obsługę, wszechstronność i możliwość kontrolowania temperatury podczas procesu.
Przetwarzanie materiałów w młynach kulowych często generuje wysokie temperatury, przekraczające 80°C, co może negatywnie wpływać na proces podczas pracy z próbkami wrażliwymi na temperaturę. Chłodzenie lub nawet zamrażanie próbek może być wymagane w celu ułatwienia redukcji rozmiaru, zapobiegania aglomeracji, utrzymania integralności próbki do późniejszej analizy lub kontrolowania reakcji mechanochemicznych. Wzrost temperatury wynika przede wszystkim z efektów uderzenia i tarcia w naczyniu i zależy od konstrukcji młyna i jego zdolności do rozpraszania ciepła. Firma RETSCH uwzględnia te czynniki, oferując młyny kulowe z aktywnymi opcjami kontroli temperatury w celu utrzymania niskich temperatur w naczyniu podczas mielenia lub zamrażania próbek w celu ich kruchości.
Emax jest wyposażony w zintegrowany system chłodzenia i oferuje funkcję ustawienia maksymalnej temperatury, co skutkuje automatycznymi przerwami w działaniu w celu schłodzenia próbki.
MM 500 control w sposób ciągły chłodzi naczynia podczas pracy za pomocą płynów termicznych, takich jak woda, glikol lub ciekły azot. W ten sposób można osiągnąć minimalną temperaturę - 100 °C, a także możliwe jest podgrzewanie naczyń.
Zgodnie z naszą myślą przewodnią ENABLING PROGRESS (umożliwianie postępu), Verder Scientific może pomóc w rozwoju, produkcji i recyklingu baterii. Pod naszym parasolem łączymy know-how pięciu renomowanych twórców i producentów aparatury naukowej: CARBOLITE GERO, ELTRA, QATM, RETSCH i MICROTRAC MRB to jedni z czołowych specjalistów w swoich dziedzinach, którymi są Obróbka Cieplna, Analiza Elementarna, Materiałografia i Badania Twardości, Mielenie i Przesiewanie oraz Charakteryzacja Cząstek Stałych.
Produkty RETSCH są dostępne oraz serwisowane dzięki międzynarodowej sieci naszych spółek córek oraz gruntownie przeszkolonych firm dystrybucyjnych. Nasi pracownicy z przyjemnością pomogą w związku z każdym zapytaniem dotyczącym sprzętu Retsch.
Młyny laboratoryjne RETSCH mają kluczowe znaczenie na każdym etapie łańcucha produkcji akumulatorów, od wstępnych badań po produkcję, zapewnienie jakości i procesy recyklingu. W szczególności młyny kulowe odgrywają znaczącą rolę w opracowywaniu nowych technologii materiałowych dla akumulatorów.
Tak, młyny RETSCH doskonale nadają się do mielenia materiałów akumulatorowych, zwłaszcza biorąc pod uwagę zaawansowane opcje pracy w atmosferze obojętnej, kontroli temperatury i warunkach kriogenicznych. Są one wykorzystywane do redukcji wielkości cząstek w syntezie mechanicznej, procesach mieszania i przygotowywania próbek. Szeroka gama młynów RETSCH jest również wykorzystywana w recyklingu akumulatorów poprzez rozdrabnianie na małą skalę lub przygotowywanie próbek do analizy. Możliwości te sprawiają, że młyny RETSCH są wysoce adaptowalne i efektywne dla specyficznych wymagań przetwarzania materiałów akumulatorowych.
W zakresie recyklingu akumulatorów RETSCH oferuje rozwiązania obejmujące rozdrabnianie kompletnych lub zdemontowanych akumulatorów, frakcjonowanie za pomocą maszyn przesiewających oraz przygotowanie próbek frakcji recyklingowych do analizy chemicznej.
RETSCH oferuje młyny laboratoryjne i przesiewacze przeznaczone do rozwoju, analizy i recyklingu materiałów akumulatorowych. Nasze urządzenia ułatwiają syntezę mechanochemiczną, precyzyjną redukcję wielkości cząstek oraz efektywne procesy mieszania i powlekania. Funkcje takie jak możliwość pracy w atmosferze obojętnej, opcje kontroli temperatury i monitorowanie procesu za pomocą GrindControl zaspokajają specyficzne potrzeby badań nad technologią akumulatorów. Dodatkowo, RETSCH zapewnia konsultacje ekspertów i dostęp do laboratoriów aplikacyjnych, pomagając naukowcom wybrać odpowiednie narzędzia do ich badań.